Propaganda w 1939 roku. PR z historią w tle

Emocje czy fakty? PR z historią w tle.
Sierpień 1, 2018
Notatnik Kreatywnego Marketera #1
Wrzesień 9, 2018
Pokaż wszystkie

Propaganda w 1939 roku. PR z historią w tle

WARA! Polski plakat propagandowy z 1939 roku.

1 września 1939 roku wybuchła w Polsce II wojna światowa. O świcie zbombardowano Wieluń, chwile później rozpoczął się atak na Westerplatte. Jak wyglądała polska propaganda w  1939 roku?

Marszałek Śmigły-Rydz 6 sierpnia 1939 roku mówił: „gwałt zadany siłą, musi być siłą odparty. Własną siłę stanowi własny żołnierz. Więc trzeba mieć żołnierza, który umie bić się i umierać za Ojczyznę”. Polska propaganda informowała społeczeństwo kraju, że do wojny  nie dojdzie, gdyż przywódca III Rzeszy wycofa się z powodu polskiej stanowczości, a Naziści są słabo wyposażeni technicznie i są to materiały zastępcze.  Nie wolno było tego podważać. Stanisław Cat-Mackiewicz bez wyroku sądowego trafił do Berezy Kartuskiej, ponieważ na łamach dziennika wyraził zdanie, że polskie wojsko jest słabe, szczególnie w aspekcie pancernym i będziemy w stanie się bronić nie dłużej niż dwa tygodnie.

Nie lepiej było od 1 września 1939 roku. Polacy tkwili w nieświadomości, gdy armia niemiecka przesuwała się w głąb kraju, społeczeństwo mogło dowiedzieć się z gazet, że Westerplatte broni się nadal, Anglia i Francja walczy z Niemcami na zachodzie, a polska kawaleria wkracza na Prusy Wschodnie. Bomby na stolicę Polski spadły już w pierwszym dniu wojny, jednak informacje przekazywane w prasie i radio stabilizowały atmosferę wśród ludności cywilnej, tym samym nie dopuszczając do paniki.

Poniżej znajdziecie kilka przykładów z tego co nasi przodkowie mogli dowiedzieć się z mediów jesienią 1939 roku. Dodatkowo zamieściłam dla Was moją wersję wykonaną ołówkiem, jednego z polskich plakatów propagandowych z 1939 roku „WARA!”. Zapoznajcie się dokładnie z przykładami, które zamieściłam. W kolejnym wpisie dowiecie się, dlaczego w obliczu zagrożenia media i władze tworzą propagandę, zamiast tworzyć PR.

 Poniżej zostawiam Wam kilka przykładów pierwszych stron polskiej prasy

CBN Polona

Polska kawaleria wkroczyła do Prus Wschodnich

 

 

 

 

CBN Polona

Nieustraszone „Lwy Westerplatte” bronią się

 

 

 

 

CBN Polona

Łódź odebrana. Armia niemiecka w rejonie Warszawy wzięta w krzyżowy ogień