Józef Piłsudski: misja i wizja marki – niepodległa Polska

Projekt graficzny wykonała Agata Szybowska.

Józef Piłsudski (1867-1935) misja i wizja marki – niepodległa Polska

Zamów książkę: Marketing historyczny

Wybitny polityk i wojskowy, a także główny architekt odrodzenia niepodległego państwa polskiego po I wojnie światowej. “Dziś ludzie zachwycają się walką dobra ze złem w “Gwiezdnych Wojnach” czy we “Władcy Pierścieni”. Te opowieści stosują archetypy, toposy i wzorce zachowań, pewne uniwersalne wartości, które naładowane są dużym pokładem emocji.(…) Każde pokolenie musi mieć mit, do którego będzie się mogło odwoływać. Doskonale zdawał sobie z tego sprawę Józef Piłsudski. Swoją wizję odzyskania niepodległości oparł na tym, co w nas Polakach głęboko tkwi. By wzbudzić zaangażowanie, postanowił odwołać się do mitów i symboli oraz stworzyć własne” cytat z książki Marketing historyczny. Czy umiemy mądrze korzystać z historii? Wydawnictwo CeDeWu, Warszawa 2023 r., s. 89

Twórca Legionów Polskich, Marszałek, Naczelnik Państwa.

  • Piłsudski świetnie opanował umiejętność obserwacji otaczającego go świata. Dzięki temu świetnie doskonale rozpoznawał potrzeby i nastroje ludzi.
  • swoją wizję odzyskania niepodległości oparł na tym, co w nas Polakach głęboko tkwi. By wzbudzić zaangażowanie, postanowił odwołać się do mitów i symboli oraz stworzyć własne. W 1920 roku we wzmacnianiu zaangażowania uczestniczyli wybitni artyści: Jacek Malczewski, Stanisław Witkiewicz czy Leon Wyczółkowski. Malowali obrazy batalistyczne czy projektowali plakaty lub pocztówki patriotyczne.
  • Komendant w swojej komunikacji zwracał się również w odpowiednich przekazach i poprzez budowaniu emocji i mitów do młodych ludzi. Wskazywał np. że powstanie styczniowe powinno być dla nich inspiracją. 
  • formacja Strzelców miała być zaczątkiem Wojska Polskiego. W historii i kulturze utrwalił się m.in. wymarsz Strzelców z Krakowa w 1914 roku. Pierwsza Kompania Kadrowa stała się symbolem i mitem, który angażuje i budzi w nas emocje do dziś. Po ponad 100 latach zaborów Polacy potrzebowali czegoś budzącego w nich nadzieję, siłę oraz jedność.
  • w czasie I wojny światowej pojawiały się książki opisujące walki I Brygady.
  • latem 1920 roku odwiedzał żołnierzy, aby podnosić ich morale. Jednak momentem, przełomowym, w którym żołnierze uwierzyli w jego wojskowy geniusz był rok 1914 i słynne przejście przez pas ziemi niczyjej, między dwoma frontami.
  • Piłsudski uhonorował weteranów powstania styczniowego.
  • pradziadek Ułana PR był żołnierzem Piłsudskiego
  • Piłsudski za pomocą radiostacji WAR poinformował świat o niepodległości Polski
  • dla urodzonych w 1920 r. Legiony, Komendant były legendą. Maturę zdawali tuż przed II wojną światową a po jej wybuchu, niesieni emocjami związanymi z mitem Piłsudskiego wstępowali w szeregi konspiracji.
  • Żołnierze Wyklęci to były bardzo często osoby albo urodzone w okolicy 1920 roku, lub żołnierze z czasów Legionów i wojny – polsko bolszewickiej. Wychowani w duchu niepodległościowym i walki przeciwko komunizmowi przeciwstawiali się wprowadzenia systemu komunistycznego i wpływów Sowietów w Polsce. Piłsudski pozostaje mitem niepodległościowym przez okres PRL.
  • Piłsudski wydał dekret o ordynacji wyborczej stanowiący, że wyborcą do sejmu jest każdy obywatel „bez różnicy płci”. Polki otrzymały prawa wyborcze jako jedne z pierwszych w Europie i na świecie.
  • Piłsudski w młodości chętnie sięgał po dzieła historyczne, poświęcone analizom wojen i bitew, szczególnie napoleońskich. Czytał polskich poetów romantycznych, uwielbiał Słowackiego.
  • Piłsudski uwielbiał słodycze, zwłaszcza ciasto z suszonymi śliwkami i pianką oraz słodkie bułeczki z cynamonem. W jego menu znajdzie się np. prażona gruszka oblana czekoladą. Dodatkowo uwielbiał pić mocną herbatę, za to kawy nie lubił.
  • Piłsudski był bardzo przywiązany do swojego wierzchowca Kasztanki. W trakcie szlaku bokowego Legionów, obawiał się czy płochliwa klacz zniesie przeprawę na barce przez rzekę,  czy koń nie uszkodzi sobie nóg na leśnych wertepach. Konie w życiu kawalerzysty to podstawa, są one częścią mitów i jednym z symboli ruchów niepodległościowych w Polsce.
  • Piłsudskiego zestawiano z Kościuszką (Piłsudski przybiera tytuł Naczelnika Państwa) już podczas obchodów stulecia śmierci Tadeusza Kościuszki, jakie się odbyły w 1917 r.
  • Piłsudski obawiał się tego co będzie się działo po jego śmierci, wskazuje to jedno z wydarzeń, które miało miejsce w 1931 r.: „Jeśli Polacy, wszyscy Polacy, nie wezmą się do roboty w obronie interesów kraju, a mnie zabraknie, to za dziesięć lat Polski nie będzie«” – wspominał Wacław Jędrzejewicz wydarzenie z udziałem Marszałka i Michałowskiego.
  • w I połowie XX w. powstało wiele  pieśni patriotycznych i wojskowych, także takich lekkich i zabawnych. Dotyczyły one: ułanów, Legionów, Piłsudskiego i polskiej kawalerii.
  • Piłsudski podpisał dekret o utworzeniu Archiwów Państwowych, z których dziś można korzystać i czerpać informacje np. do działań marketingowych
  • można szukać podobieństw wizerunkowych między bitwą pod Grunwaldem a Bitwą Warszawską. W 1410 r. po raz pierwszy od Zjazdu Gnieźnieńskiego rozsławiło się imię Polski na całą Europę. Odnotowane zostało przez wszystkich europejskich kronikarzy. Natomiast Bitwa Warszawska jest uznawana za jedną z najważniejszych bitew w historii ludzkości.
  • pomnik spiżowego marszałka w Katowicach, ma swoją historię. Chorwacki artysta, Antun Augustinčić wyrzeźbił monument, ale wybuchła II wojna światowa , potem przyszedł komunizm i Piłsudski został w jego pracowni.  Pomnik Augustinčicia przyjechał do Katowic w 1990 r., dzięki prof. Ewie Chojeckiej, historykowi sztuki.  Odnalazła go w Muzeum Rzeźbiarstwa Jugosławii i skupiła wokół siebie ludzi, którzy zabiegali o wykupienie monumentu. Największy Ślązak – spiżowy Wojciech Korfanty jest na cokole w sąsiedztwie, ale tak, by skłóceni za życia politycy nie byli teraz na linii wzroku.
  • Piłsudski w okresie wojny polsko – bolszewickiej był przedstawiany na plakat propagandowych niczym król Jan III Sobieski. Wykorzystano mit wielkiego zwycięstwa i uchronienia Europy od inwazji ze wschodu. Tym razem śmierć i pożogę nieśli ze wschodu niewierni bolszewicy.
  • podczas pierwszej Wigilii Legionowej, którą przyszło żołnierzom obchodzić w okopach, późnym wieczorem zaczęto śpiewać „Bóg się rodzi…” i chwilę po tym rozległy się polskie głosy, także śpiewające tę kolędę, ale w okopach przeciwnika, w okopach rosyjskich. Tak wyglądała bratobójcza walka na frontach I wojny światowej dla Polaków.
  • w 1918 roku obchodzono pierwsze Boże Narodzenie w niepodległej Polsce. Społeczeństwo nawet w zwyczajach świątecznych manifestowało swoją niechęć do dawnych zaborców. Na choinkach wieszano wyłącznie polskie dekoracje, ponieważ szklane bombki były uważane za niemiecki wymysł.
  • Piłsudski miał poczucie humoru, a jego cytaty do dziś są powtarzane jak: „wam kury szczać prowadzać, a nie politykę robić”