Maria Skłodowska – Curie: kobieta nowoczesna

https://www.instagram.com/artga_ta/

Projekt graficzny wykonała Agata Szybowska.

Maria Skłodowska – Curie (1867-1934) kobieta nowoczesna

Zamów książkę: Marketing historyczny

“Przyjaciel Marii Skłodowskiej – Curie, Albert Einstein powtarzał, że Maria jest jedyną osobą, której nie zepsuła sława.” Uznawana za jedną z najwybitniejszych postaci w historii nauki. Urodziła się w Warszawie, a jej wkład w dziedzinę nauki przyniósł jej dwie Nagrody Nobla.

“Można mówić o Marii Skłodowskiej – Curie przez pryzmat jej odkryć i rozpoznawalności na świecie, ale jeśli tak robimy i skupiamy się na Nagrodach Nobla, to niejako staje się ona odległym eksponatem w starej szklanej gablocie w muzeum, z którego nie płyną żadne emocje, a tym bardziej nie ma możliwości zbudowania relacji z odbiorcą. Nie możemy opowiadać o Marii skupiając się tylko na jej odkryciach lub przedstawiając jej biografię. Pozbawiamy ją wtedy aspektu autentyczności, który jest potrzebny do budowania relacji z odbiorcą, do którego mówimy.” cytat z książki Marketing historyczny. Czy umiemy mądrze korzystać z historii? s. 112 i 115

Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla, a jej osiągnięcia były jeszcze bardziej niezwykłe ze względu na ówczesne przeciwności dla kobiet w nauce.

  • o naszej Noblistce można mówić w kontekście upowszechniania i edukowania odnośnie praw kobiet.
  • kobieta która pracowała i działała w męskim świecie.
  • kobiety inspirują kobiety: korzystanie z doświadczeń i wiedzy innych kobiet.
  • inspiracja Polakami, którzy łamali schematy i osiągnęli bardzo wiele w swojej dziedzinie.
  • Maria popadła w depresję po śmierci swojej siostry, a później matki. Próbowała zagłuszać cierpienie ciągłą nauką na ostatnim stopniu edukacji, gimnazjum, i robiła to tak intensywnie, że po ukończeniu szkoły była wyczerpana fizycznie i psychicznie. Skłodowska wyleczyła się z depresji, zmieniając otoczenie i codzienne czynności. Czytała romanse, godzinami spacerowała po lesie w towarzystwie swoich rówieśników, bawiła się w berka czy objadała owocami.
  • gdy starsza siostra Ewa studiowała już na Sorbonie, ojciec namawiał Marię, aby ta nie obawiała się go zostawić i podążyła za swoją siostrą. Dziś nie byłoby w tym nic dziwnego, ale wtedy to podejście było zupełnie rewolucyjne!
  • nachodziły ją chwile, gdy miała gorszy nastrój i uważała, że nie jest wystarczająco dobra, że nie poradzi sobie z zadaniami jakich się podjęła. tzw. syndromem oszusta (poczucie, że mimo wiedzy w danym temacie, mamy przeświadczenie, że nie jesteśmy dość dobrzy, a inni to widzą i nas mogą zdemaskować).
  • widziałam kiedyś taki mem z podpisem: jestem, brzydka i mam wąsy. Wiem! Zostanę doktorantką! Nie wzięło się to znikąd, tyle, że przetrwało do naszych czasów. W XIX w. we Francji kobiety naukowcy były pokazywane właśnie jako te brzydkie, ordynarne, męskie i chociaż były pracowite, to nadawały się tylko do roli asystentki mężczyzny naukowca, który w hierarchii stał wyżej od nich.
  • organizowała naukę dla dzieci ze wsi, była korepetytorką.
  • w podróż poślubną pojechała z mężem na rowerach, które otrzymali w prezencie ślubnym.
  • razem z mężem pracowała, razem dokonali odkryć, a Piotr Curie zawsze podkreślał, że wkład Marii był porównywalny i nigdy nie umniejszał jej zasług.
  • nasza noblistka była jedną z pierwszych kobiet, które łączyły karierę z rolą matki. Opiekę nad córkami Marii i Piotra, po powrocie Marii do pracy, sprawował ojciec Piotra.
  • mierzy się z hejtem w kontekście jej pracy naukowej oraz życia prywatnego. Nie dowierzano w jej wiedzę i inteligencję.
  • Maria nigdy nie opatentowała swoich odkryć, i ona, i jej mąż wyszli z założenia, że powinno to służyć światu nauki, a dzięki temu wspierać jej rozwój.
  • dzięki temu, że Maria nie opatentowała swoich odkryć, upowszechniono badania RTG, utworzono placówki radiologiczne, a co dla kobiet niesamowicie ważne: znaleziono lek na raka szyjki macicy!
  • przyjaciel Marii Skłodowskiej-Curie, Albert Einstein powtarzał, że Maria jest jedyną osobą, której nie zepsuła sława.
  • gdy wybuchła I wojna światowa, Maria postanowiła zaangażować się w pomoc. Stworzyła pierwsze mobilne laboratoria rentgenowskie. By to osiągnąć, jako jedna z pierwszych kobiet zrobiła prawo jazdy.