Janina Lewandowska czyli młodość ma swoje prawa

Projekt graficzny wykonała Agata Szybowska.

Janina Lewandowska ( 1908-1940) czyli młodość ma swoje prawa.

Zamów książkę: Marketing historyczny

Pierwsza kobieta w Europie, która skoczyła ze spadochronem z wysokości 5 kilometrów. W 1930 roku rozpoczęła naukę w Szkole Szybowcowej w Grudziądzu. W 1931 roku zdobyła licencję pilota szybowcowego, a w 1932 roku licencję pilota samolotowego.

“Janka Lewandowska może stać się narzędziem do inspiracji młodych ludzi, by dążyli do rozwijania swoich pasji, pracowali, aby osiągnąć kolejne cele. Janka jest także przykładem, jak można łamach schematy i z pewnością iść po swoje marzenia. Dobre cechy, aby zostać influencerem.” cytat z książki Marketing historyczny. Czy umiemy mądrze korzystać z historii?, Wydawnictwo CeDeWu, Warszawa 2023 r., s. 125

Janina Lewandowska była wybitną pilotką i patriotką. Jej zasługi dla polskiego lotnictwa są nieocenione. Jej postać jest symbolem odwagi i determinacji.

  • Janka miała nieugięty i uparty charakter jak jej ojciec – generał Wojska Polskiego, bohater powstania wielkopolskiego. Janka kończąc studia wiedziała już, że nie zostanie solistką operową. Postanowiła zrobić karierę na scenie, jej wybór padł na… scenę kabaretową. Gdy jej nazwisko pojawiło się na afiszach reklamujących występ kabaretu, ojciec Janki wezwał ją do ich rodzinnego majątku i nakazał kategorycznie zaprzestanie tego procederu. Janka oświadczyła, że to jej świadoma decyzja i ponieważ jest dorosła może samodzielnie podejmować decyzje dotyczące jej życia. A żeby nie szargać nazwiska rodziny, będzie występować pod pseudonimem. Po kłótni z ojcem, Janka opuściła majątek i przez dwa lata do niego nie przyjechała.
  • była bardzo oszczędna, tak wychowana przez swoją babcię, sama projektowała i szyła swoje ubrania.
  • Janka to marka osobista skierowana dla młodych – realizuje swoje pasje, wyznaczaj cele i spełniaj marzenia.
  • uzmysławia sobie, że jednak to nie kariera na scenie ją pociąga tylko: lotnictwo. Jest jeden problem: w II Rzeczpospolitej nie przyjmowano kobiet do wojska, chyba że była to rola biuralistki w administracji, ale dotyczyło to tylko i wyłącznie panien. Uparta i niezależna Janka mimo wszystko postanowiła zostać pilotem i wiedziała, że droga do tego wiedzie przez lotnictwo sportowe, które także było zdominowane przez mężczyzn.
  • postawa Janki to zachowanie broniące swoich granic psychicznych, broniące swoich potrzeb, ale też umiejętność okazania asertywności.
  • wybrała treningi szybowcowe, które były trudne do opanowania i prowadzenia. Dlaczego wybiera ten rodzaj lotnictwa? Być może dlatego, żeby pokazać, że ma dużą odwagę, potrafi precyzyjnie wykonywać zadania i bez problemu podejmuje szybkie decyzje. Zapewne te przymioty widziała, jako ważne cechy pilota, w lotnictwie wojskowym.
  • skończyła dwustopniowe szkolenie lotów na szybowcu i uzyskała również najwyższą kategorię pilota szybowcowego. Janka ewidentnie ustawiła sobie główny cel i jakby do jego realizacji wykorzystywała metodę SMART. Młoda pilotka określała sobie cele krótkoterminowe, ich kolejność, która miała ją doprowadzić do wymarzonego celu. Kolejnym krokiem było uzyskanie licencji pilota sportowego. By to uzyskać, Janka musiała opanować latanie na samolotach motorowych oraz… zaliczyć skoki spadochronowe.
  • była pierwszą kobietą w Europie, która skoczyła ze spadochronem z pięciu kilometrów.
  • ją i jej przyszłego męża łączy wspólna pasja: lotnictwo.
  • przeżywa dramat we wczesnych latach dziecięcych gdy umiera jej matka. Lecz to nie koniec jej dramatu. Tuż przed jej ślubem, samobójstwo popełnia jej ukochany brat Olgierd, który zaraził ją miłością do lotnictwa. Janka mówi swojej przyjaciółce: ” – Nie mam pojęcia za co pokutujemy – (…) – lecz ktoś nas chyba kiedyś przeklął. Jedna śmierć pociąga drugą. Mama, ojciec, Olgierd, teraz chyba kolej na mnie” H. Wolna-Van Das, Spotkanie z Janką. Biografia Beletryzowana, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im.E. Smołki w Opolu, Opole 2010, s. 51
  • po śmierci ojca i brata Janka bierze na siebie odpowiedzialność za młodszą siostrę i chorą babcię.
  • Janka bierze ślub latem 1939 roku, a w podróż poślubną młoda para wyjeżdża aby wędrować pod Bieszczadach.
  • czy to koniec historii Janki? Nie będę spojlerować, lecz celowo nie napiszę więcej, aby nie „nastawiać” myślenia. Janka to młoda kobieta, odważna pełna życia i pasji. Lecz po więcej zachęcam, by zajrzeć do książki. To istotne z punktu widzenia prowadzenia narracji dalszych wydarzeń, w których Janka się znalazła.