#1 Psychopata w pracy a ten w więzieniu. Jaka jest różnica?

(NIE)Kochana moja praca. Dzikie zwierzę w pracy
Styczeń 14, 2019
(NIE)Kochana moja praca #2 Mobbing
Styczeń 21, 2019
Pokaż wszystkie

#1 Psychopata w pracy a ten w więzieniu. Jaka jest różnica?

 

Jaka jest różnica między psychopatą, który jest w więzieniu a tym z wysokich szczebli firmy? Czytajcie pierwszy artykuł z cyklu, bo temat szeroki.

 

Główna różnica między psychopatą a socjopatą

Zarówno socjopata jak, i psychopata omija normy i zasady ogólnie przyjęte w danym społeczeństwie. Tak, to prawda są aspołeczni, a co ciekawe wszyscy psychopaci mogą być także socjopatami, ale już Ci drudzy nie muszą być psychopatami. Trochę zawikłane? Spokojnie. Idźmy dalej.

Główną różnicą między nimi jest pochodzenie zachowań. Zniekształcony wzorzec zachowania u socjopatów jest przyczyną urazu mózgu lub traumy przebytej w dzieciństwie. Psychopaci natomiast są psychopatami z powodu określonych zależności genetycznych. Dokładniej mówi o tym genetyk David Lykken, że osobowość psychopatyczna powstaje u ludzi przez niedorozwój części mózgu, która kontroluje impulsy i emocje. Pamiętajmy, że psychopatów nie powinno się zaliczać do grona osób chorych umysłowo. Psychopaci wszystko, co robią, robią na własną odpowiedzialność. Rozróżniają swoje działania i nie czują się z nimi źle. Socjopata postępuje według określonego wzorca, który większość z nas uznałaby za przestępczy, ale takie zachowanie może być uznawane za normę w określonej subkulturze czy środowisku społecznym.

To są główne różnice, które można wymienić, jeśli chodzi o psychopatę i socjopatę, ale to temat na inny artykuł. Wróćmy do pytania o różnicę miedzy: psychopatą, który dostał wyrok za zabójstwo a tym z wysokich szczebli firmy…

Odpowiedź mrożąca krew w żyłach…

Naukowcy twierdzą, że nie ma żadnej różnicy. Przerażeni? Zaskoczeni? Cofnijcie się to akapitu wyżej, gdzie napisałam, że psychopacie są takimi z powodu określonych zależności genetycznych. Psychopacie w więzieniu i Ci w krawatach w firmach, jak mówi Jon Ronson mają wadliwe połączenia między ciałem migdałowatym a innymi częściami ośrodkowego układu nerwowego. Psychopaci to bezwzględni mistrzowie manipulowania. Jednak wsadźmy kij w mrowisko i poszukajmy, co może różnić tego psychopatę z pracy z tym w więzieniu?

Jesteście ciekawi? Zapraszam na kolejny artykuł!